Photo by Isaac Smith on Unsplash

 

Bratislava, 28. september 2021. Odpoveďou na zvyšujúce sa ceny energií by mal byť jasný dlhodobý plán na odchod od fosílnych palív a akútna ochrana spotrebiteľov, uviedla Klimatická koalícia v reakcii na dnešnú mimoriadnu schôdzu parlamentu. Súčasná situácia by nemala byť predmetom politikárčenia. Namiesto toho majú politici nastoliť riešenia, ktoré zabezpečia zvyšovanie úspor a znižovanie závislosti od fosílnych palív, vrátane zemného plynu, a budú chrániť sociálne citlivé skupiny obyvateľstva pred energetickou chudobou.

“Kľúčovým problémom zvyšujúcich sa cien energií je, že málo budov je dostatočne energeticky hospodárnych a Slovensko si tvrdohlavo udržiava závislosť na dovoze zemného plynu. Už pri plynovej kríze v roku 2009 bolo zjavné, že musíme prestať byť rukojemníkmi geopolitických výkyvov. Dnes je hlavným problémom zvyšovanie cien plynu. My sa stále bránime sebestačnosti i vyššej stabilite a hľadáme skôr cesty, ako toto puto posilniť,” povedala Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície.

Podľa Klimatickej koalície sú odpoveďou kvalitné nízkouhlíkové stratégie, ktoré budú sledovať jasnú hierarchiu v teplárenstve. Prvým krokom je zvýšenie energetickej hospodárnosti kvalitnou obnovou budov, ktoré nebude treba toľko vykurovať a chladiť. Druhým krokom je dôkladné zmapovanie regionálnych obnoviteľných zdrojov energie, u ktorých netreba nakupovať palivá zo zahraničia. A až v treťom kroku je využívanie iných zdrojov.

Vykurovanie zemným plynom má na zmenu klímy podobný vplyv ako vykurovanie uhlím (po zarátaní únikov metánu pri ťažbe a distribúcii plynu). Preto treba aktívne presadzovať úsporné opatrenia, centrálne zásobovanie teplom (CZT) 4. generácie, zásobníky tepla, tepelné čerpadlá, geotermálnu a solárnu energiu, ktoré nahradia uhlie a plyn.

Na Slovensko dovážame až 98 % zemného plynu a preto nám odchádza 1700 miliónov eur ročne do zahraničia. 1 Sme preto veľmi zraniteľní voči výkyvom cien. Holandsko ako najviac plynofikovaná krajina EÚ sa cielene zbavuje zemného plynu, ktorý už ani nepovoľuje na vykurovanie v nových domoch. 2 Ak chceme vytvoriť udržateľné pracovné miesta a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, nesmieme podporovať fosílny plyn pri modernizácii CZT systémov, pri kotlíkovej dotácii ani projekt LNG terminálu,” dodal Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.

Aj podľa riaditeľa Medzinárodnej energetickej agentúry Fatiha Birola je “nesprávne a nespravodlivé vysvetľovať vysoké ceny energií ako výsledok politík prechodu na zelené energie” 3 . Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans zase uviedol, že “keby sme mali zelenú dohodu o päť rokov skôr, boli by sme paradoxne v lepšej pozícii a naša závislosť na fosílnych palivách a zemnom plyne by bola nižšia”.4

Tváriť sa v momentálnej situácii, že dokážeme tento problém vyriešiť zo dňa na deň, je vrcholne nezodpovedné politikárčenie. Konať sme už mali pred viac ako desiatimi rokmi. Teraz potrebujeme chrániť obyvateľov pred nárastom cien energií a jasný plán, ako postupovať, aby nám neutiekol vlak, ktorý nás dovedie ku klimaticky zodpovednej realite a dlhodobej ochrane spotrebiteľov. Táto výzva je väčšia ako naháňanie percent v prieskumoch,” uzatvára Lucia Szabová.

 

Kontakty pre médiá:
Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície, Znepokojené matky, 0905 515 934
Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA, 0902 264 332

 

Klimatická koalícia
Sme platforma slovenských environmentálnych organizácií. Naším cieľom je presadzovanie riešení,
ktoré sú udržateľné ekologicky aj ekonomicky a súčasne prispievajú k spravodlivejšiemu fungovaniu
našej spoločnosti.

 

Partneri:

 

 

 

 

1 Na základe údajov zo Štatistického úradu Slovenskej republiky, 2020
2 https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/01.b.02_mf31_presentation_nl-fuel_switch-vanthof.pdf
3 https://www.reuters.com/business/energy/green-policies-not-blame-energy-price-surge-iea-says-2021-09-27/

4 https://euractiv.sk/section/zivotne-prostredie/news/klimaticky-sef-komisie-za-rekordnymi-cenami-energii-je-aj-zavislost-europy-na-fosilnych-palivach/

 

Zdroj fotografie: Isaac Smith on Unsplash

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment