Klimatická koalícia tvrdí, že problémom je roztrieštenosť klimatickej agendy medzi rezortmi a slabá koordinácia prípravy opatrení.

Bratislava 21. septembra (TASR) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR víta a podporuje klimatické iniciatívy, ktoré pomáhajú „razantnejšie presadzovať environmentálne záujmy“. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie envirorezortu v reakcii na Klimatickú koalíciu, ktorá chce pomôcť Slovensku v plnení klimatických záväzkov združených v balíku „Fit for 55“. S mnohými enviroorganizáciami, ktoré sú združené v Klimatickej koalícii, MŽP spolupracuje a diskusiu o zmierňovaní dôsledkov klimatickej krízy podporuje.

Envirorezort počíta s výraznými investíciami z plánu obnovy, ktoré majú urýchliť zelený reštart Slovenska a dosiahnutie uhlíkovej neutrality. „MŽP na medzirezortných rokovaniach presviedča svojich partnerov, že investície na ochranu klímy nie je správne chápať iba ako nákladnú transformáciu, ktorá negatívne ovplyvní konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva a životné náklady občanov,“ skonštatovalo tlačové oddelenie. Téma zmeny klímy je podľa MŽP investičnou príležitosťou na modernizáciu Slovenska, pričom ekologické riešenia, napríklad v sektore energetiky, generujú v niektorých krajinách „nemalé zisky“.

Klimatická koalícia tvrdí, že problémom je roztrieštenosť klimatickej agendy medzi rezortmi a slabá koordinácia prípravy opatrení. Spolupráca naprieč všetkými rezortmi je podľa MŽP nevyhnutná. Ministerstvo zároveň poukázalo na to, že presadilo zriadenie Rady vlády SR pre Európsku zelenú dohodu, kde majú zastúpenie všetky dotknuté ministerstvá vrátane zástupcov priemyslu, výrobcov, zamestnancov či mimovládnych organizácií.

Klimatická koalícia, v ktorej je združených 13 enviroorganizácií, tvrdí, že komplexný balík opatrení „Fit for 55“ na ochranu klímy sa nezaobíde bez férovo nastavenej spolupráce so štátom.

Zdroj foto: FB Ministerstvo životného prostredia SR

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment