Klimatický zákon nie je marketing ale nutnosť
Klimatický zákon Slovensko potrebuje najmä na to, aby sme dokázali zvládnuť výzvy, ktoré prináša klimatická zmena. Tie nie sú len o zmene podnebia a s tým súvisiacimi nástrahami, ale významne ovplyvňujú ekonomiku. Práve preto, aby sme obstáli čo najlepšie, potrebujeme komplexný prístup k znižovaniu emisií skleníkových plynov aj na Slovensku. Dobre nastavené klimatické politiky v konečnom dôsledku prinesú Slovensku výhody v stabilnejšom prostredí a odolnejšej ekonomike pre všetkých ľudí a aj priemysel. Príkladom je útlm ťažby a spaľovania uhlia na hornej Nitre, ktorá celkovo krajine ušetrila 605 miliónov € v cenách elektriny a na zdraví nás všetkých.
Z vyjadrenia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu máme pocit, že komplexnosti problematiky ochrany pred zmenou klímy nerozumie, keď stavia do protikladu stabilitu priemyslu a ochranu klímy. Tieto dve oblasti tu idú ruka v ruke, ako napríklad pri desiatkach opatrení vyrátali vládni analytici v štúdii Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky. A my musíme začať uvažovať v novom nastavení reality klimatickej krízy, ktorá nezmizne len preto, že ju minister odmieta akceptovať. Dokonca sa nám zdá, že minister nerozumie, že tu nejde len o ochranu ovzdušia, ale o oveľa širšiu problematiku.
V jednej veci s ministrom Tarabom súhlasíme. Bude užitočné, aby o návrhu klimatického zákona, ktorý je už teraz kvalitne pripravený, spolu diskutovali experti z dotknutých inštitúcií, samospráv, odborov aj občianskeho sektora. Takáto diskusia sa má týkať jednotlivých navrhnutých častí zákona, ktoré celej spoločnosti prinesú jasné smerovanie a rozvoj.
V postoji ministra Tarabu nám veľmi chýba rovnocenné zastupovanie verejného záujmu všetkých obyvateľov, nie len niektorých vybraných skupín. Jeho úlohou by malo byť zastupovať najmä záujmy ochrany životného prostredia.
Photo by Scott Graham on Unsplash