Klíma a spoločnosť
Klimatická kríza je často chápaná ako prírodný či technokratický problém, je videná napríklad len cez extrémne výkyvy počasia či ceny energií. Málo sa zdôrazňuje spoločenské hľadisko, a to nielen z hľadiska príčin, ale najmä dopadov krízy na spoločnosť. Do riešení sa v nedostatočnej miere zapájajú spoločenské vedy a ľudia s inou akou prírodovednou či technickou expertízou. To vedie niekedy k jednostranným a nedostatočne kvalitným riešeniam.
Veľká časť politikov používa naratív “klíma/príroda ALEBO ľudia”, ktorý vyznieva akoby sa ochrana prírody či klímy musela diať na úkor kvality života ľudí. Aj preto ľudia prijímajú opatrenia v súvislosti s mitigáciou či adaptáciou na zmenu klímy s obavami.
Slovensko nedostatočne využíva európske finančné zdroje, ktoré by mohli uľahčiť prechod na zelenú ekonomiku, zmierniť dopady nepopulárnych opatrení a zároveň naštartovať novú kvalitu života v mnohých odvetviach.
Napriek všetkému je prevažujúci postoj verejnosti ku klimatickým problémom seriózny a ku klimatickým opatreniam pozitívny. Ukazujú to viaceré prieskumy verejnej mienky.
“Klimatická zmena nie je “len” témou prírodných vied či technických riešení. Klimatická kríza vyžaduje celostný prístup rôznych vedných odborov. Spoločenské vedy sa majú zaoberať výskumom sociokultúrnych a socioekonomických príčin, dôsledkov, ale aj riešení klimatickej krízy, formulovať koncepty sociálne a environmentálne udržateľnej spoločnosti… s klimatickou krízou sa spájajú témy sociálnej súdržnosti, prevencie sociálneho napätia a ochrany práv najzraniteľnejších, napríklad menšín alebo chudobných ľudí; ale aj priame ohrozenia ďalších ľudských práv ako právo na zdravé životné prostredie, zdravé potraviny, kvalitné vzdelávanie.”
Klimatická kríza ako spoločenský problém, august 2024
Naše ciele
- Pracujeme na tom, aby programy na podporu zelených sociálnych opatrení, ako napr. Sociálny klimatický fond či Zelená solidarita, boli vytvárané:
- so zmysluplnou účasťou verejnosti, v tom odborníkov so spoločenskovednou expertízou;
- so zohľadnením zraniteľných skupín a sociálne slabších;
- so zohľadnením zásad sociálnej spravodlivosti, solidarity a spolupráce (nie výlučne trhu, súťaže, prehlbovania sociálnych nerovností.
- Do verejnej diskusie o klimatickej kríze prinášame aj spoločenský rozmer a naratív “príroda a ľudia”. Poukazujeme na proklimatické riešenia, ktoré podporujú dobrý rozvoj spoločnosti, fyzické a mentálne zdravie, zdravú ekonomiku. Pozývame do diskusie aj ľudí a organizácie, pre ktoré nie je klíma profilovou témou, napr. odbory, profesné združenia, samosprávy a iných.
Informácie a materiály
Iniciatíva Klimatická kríza ako spoločenský problém – podpísaná viac ako 100 osobnosťami a pozičný dokument ľudí s humanitným vzdelaním. August 2024
Green Solidarity. Odporúčania CAN Europe k tvorbe Sociálnych klimatických plánov aj s príkladmi z jednotlivých členských štátov. September 2024
Odporúčania európskych think-tankov k tvorbe Sociálnych klimatických plánov v Strednej a východnej Európe. December 2023
…