fbpx

Verejné financie za klímu

V našich aktivitách zameraných na verejné financie nadväzujeme na iniciatívu Zelený reštart, ktorá vznikla v roku 2020 na základe spolupráce environmentálnych organizácií s cieľom advokácie za klimaticky a environmentálne zodpovednú post-covidovú ekonomickú obnovu.

Slovenská republika sa prihlásila k zelenej obnove hospodárstva. Deklarovali sme tak, že spolu s ďalšími krajinami E Európskej únie sa pod vplyvom pandémie neodkloníme od klimatických cieľov, ale v tejto oblasti svoje úsilie ešte zvýšime. Hlavným rámcovým plánom na zelenú transformáciu sa stala Európska zelená dohoda, ktorej primárnym cieľom klimatická neutralita Európy do roku 2050.

Zmena klímy v centre výdavkov Európskej únie a Slovenska

Európska zelená dohoda a balík Fit for 55

Hlavný legislatívnym nástrojom na dosiahnutie cieľa uhlíkovej neutrality je balík Fit for 55. Jeho cieľom aktualizovať legislatívu EÚ v súlade s cieľom v oblasti klímy do roku 2030 znížiť emisie do roku 2030 najmenej o 55 % (v porovnaní s rokom 1990). V súčasnosti je balík Fit for 55, respektíve jednotlivé jeho smernice v procese negociácií a prijímania. Slovensko na tomto procese participuje a k balíku zatiaľ pristupovalo z menej ambicióznych pozícií a oficiálne pozície stále nemá.

 

Národný plán obnovy a REPower EU

Národný plán obnovy a odolnosti

Národný plán obnovy a odolnosti (NPOO) vznikol ako mechanizmus na podporu oživenia hospodárstva po pandémii COVID-19 a je kľúčovým nástrojom iniciatívy NextGenerationEU. Každý členský štát vypracoval vlastný národný  plán, na aké konkrétne činnosti budú prostriedky pridelené, ktorý následne schválila Európska komisia. Podmienkou bolo, aby sa aspoň 37 % týchto prostriedkov použilo na opatrenia v oblasti klímy.

Príprava NPOO bola veľmi rýchla a nedostatočne odrážala zapojenie aktérov do participatívneho procesu, nakoľko reagovala na krízu Od začiatku sme sa snažili byť súčasťou týchto procesov, na čo sme opakovane verejne vyzývali kľúčových aktérov, ktorí na príprave pracovali. Tieto požiadavky sme predložili aj v podobe hromadnej pripomienky k návrhu zákona.

Kľúčové závery:

  • Návrh plánu obnovy a odolnosti Slovenska bol sprístupnený verejnosti, ale konzultácie o návrhu boli skôr formálne a neboli transparentné ani inkluzívne v súlade so zásadou partnerstva.
  • Plán nasmeruje takmer 3 miliardy EUR na zelené, klimaticky priaznivé investície, napriek tomu však vychádza zo zastaraných cieľov v oblasti zmeny klímy.
  • Najmä v sektoroch renovácie, energetickej efektívnosti a dopravy navrhované opatrenia nepomôžu Slovensku dostatočne dosiahnuť potrebné ciele dekarbonizácie a zníženia emisií skleníkových plynov.
  • Ako pozitívnu možno hodnotiť kapitolu o adaptácii na zmenu klímy

REPowerEU

Iniciatíva EÚ REPower EU vznikla ako reakcia na energetickú krízu spôsobenú vojnou na Ukrajine. Jedným z jej z hlavných cieľov je akcelerácia obnoviteľných zdrojov energie, energetická efektívnosť a šetrenie energie.

REPowerEU bude kapitolou Plánu obnovy a odolnosti SR a momentálne pod taktovkou Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA pod Úradom Vlády SR) prebieha aj na Slovensku príprava jej obsahu.

Považujeme za dôležité, aby bol vypočutý aj hlas mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa dotknutými témami. Viaceré organizácie so zameraním na ochranu klímy už vypracovali svoje návrhy ku komponentu . Chceme však zapojiť širší okruh MNO do prípravy návrhu REPower, osobitne tie, ktoré sa zameriavajú na ochranu prírody a krajiny, v záujme rovnováhy urýchlenia povoľovacích procesov a ochrany životného prostredia.

Príprava kapitoly REPower, keďže ide o reakciu na krízu, je veľmi rýchla a zapojenie aktérov neodráža zaužívané participatívne procesy. Ambíciou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti je využiť aspoň základný rámec na konzultácie, ktorý určuje legislatíva EÚ.

Európske štrukturálne a investičné fondy

Táto aktivita vzniká s podporou Európskej klimatickej iniciatívy (EUKI). Viac informácií nájdete na nasledujúcom odkaze.

Súvisiace aktuality