Public finances for climate

In our public finance activities, we are building on the Green Restart initiative, which was established in 2020 through a collaboration of environmental organisations to advocate for climate and environmentally responsible post-covid recovery.

 

More about REPowerEU in Slovakia:
The EU’s REPowerEU initiative was created in response to the energy crisis caused by the war in Ukraine. One of its main objectives is to accelerate renewable energy, energy efficiency and energy saving. REPowerEU will be a chapter of the Recovery and Resilience Plan of the Slovak Republic and currently the preparation of its content is underway in Slovakia under the National Implementation and Coordination Authority (NICA under the Office of the Government of the Slovak Republic).


We consider it important that the voice of NGOs dealing with the issues concerned is also heard. However, we want to involve a wider range of NGOs in the drafting of REPower, especially those focusing on nature and landscape protection, in order to balance the need to speed up permitting processes and environmental protection.


The preparation of the REPower chapter, as it is a response to a crisis, is very fast and the involvement of actors does not reflect established participatory processes. The ambition of the Office of the Government Plenipotentiary for Civil Society Development is to use at least the basic framework for consultation set by EU legislation.

This activity is supported by the European Climate Initiative (EUKI). More information can be found at the following link.

Related news

REPowerEU ako nástroj k prechodu na obnoviteľné zdroje energie a energetickú bezpečnosť

REPowerEU má za cieľ ukončiť závislosť štátov Európskej únie od ruských fosílnych palív úsporou energie, diverzifikáciou dodávok a urýchlením prechodu na čistú energiu.  Žiadaným výsledkom je odolnejší a bezpečnejší energetický systém.  Plán vznikol v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine, ktorá významne ovplyvnila hospodárstvo aj celú spoločnosť EÚ. Opatrenie REPowerEU sa stal aj súčasťou upraveného slovenského Plánu obnovy a odolnosti.…

Čítajte viac

Slovensko má šancu do životného prostredia investovať miliardy eur  

Minimálne do roku 2030 máme dostatok zdrojov na to, aby sme sa posunuli v sektore životného prostredia ako krajina ďalej. Otázne ostáva, či a ako ich dokážeme využiť.   Program Slovensko prináša investície pre zelenšiu a prepojenejšiu krajinu   Najväčší balík peňazí v súčasnosti ponúka Program Slovensko, cez ktorý sú spravované nové eurofondy na obdobie 2021-2027. Program sľubuje…

Čítajte viac

Čo je zásada nespôsobovať významné škody a prečo ju v únii potrebujeme

Zásada „nespôsobiť žiadnu významnú škodu“ má za cieľ nepodporovať také ekonomické aktivity, ktoré by významne škodili niektorému aspektu životného prostredia. Do not significant harm (DNSH) princíp alebo po slovensky zásada nespôsobovať významné škody bola prijatá v snahe podporiť ciele európskej Zelenej dohody. Tento princíp je jadrom klasifikačného systému environmentálne udržateľných ekonomických činností.   Podľa DNSH princípu…

Čítajte viac

Slovensko pracuje na kľúčovom pláne na ochranu klímy

Slovensko pracuje na kľúčovom pláne na ochranu klímy Bratislava, 25. august 2023. Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje kľúčový dokument k zvládnutiu klimatickej zmeny. Aby bol Integrovaný národný energeticko klimatický plán (INEKP) účinným nástrojom na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050, mal by podľa Klimatickej koalície a Slovenskej klimatickej iniciatívy obsahovať dostatočné ciele pre obnoviteľné zdroje energie…

Čítajte viac

Malá zmena v Pláne obnovy by pomohla desiatkam sociálnych organizácií a samospráv s energiami

Malá zmena v Pláne obnovy by pomohla desiatkam sociálnych organizácií a samospráv s energiami BRATISLAVA, 31.marec 2023. Financie z Plánu obnovy a kapitoly RePowerEU na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie by mohli pomôcť aj organizáciám v sociálnej oblasti a samosprávam. Tie zápasia s vysokými cenami energie. Momentálne môžu dotácie z Plánu obnovy na rozvoj obnoviteľných zdrojov…

Čítajte viac

Program Slovensko nám môže pomôcť dosiahnuť klimatické ciele pre rok 2030

Program Slovensko môže významne pomôcť s bojom proti klimatickej zmene, dôležité však bude nastavenie jednotlivých opatrení a výziev. Priatelia Zeme-CEPA a Klimatická koalícia vypracovali odporúčania, ako dosiahnuť pri financovaní opatrení lepšie výsledky. Z ich predošlej analýzy vyplýva, že so správnym nastavením týchto zdrojov, bude mať Slovensko dostatok financií nielen na dosiahnutie cieľa znížiť emisie do…

Čítajte viac

Vyzvali sme členov parlamentu aj europarlamentu k vytvoreniu pozícií k balíku Fit for 55

Tento týždeň Európsky parlament v pléne hlasuje o väčšine návrhov z tzv. klimatického balíka Fit for 55. Slovensko však stále nemá schválenú oficiálnu pozíciu k tejto kľúčovej legislatíve pre našu budúcnosť. Naši predstavitelia chodia na rokovania Rady EÚ do Bruselu bez legitímneho podkladu na vyjednávanie o legislatíve, ktorá sa nás všetkých veľmi týka.   Vyzvali…

Čítajte viac

Vďaka RePowerEU môže Slovensko dohnať, čo zameškalo a pomôcť obyvateľom s prípravou na zimu

Tlačová správa – Bratislava, 18. mája 2022. Environmentálne organizácie združené v Klimatickej koalícii vítajú návrh Európskej komisie RePowerEU, ktorý má pomôcť prestať financovať vojenskú agresiu na Ukrajine, pomôcť ochrane klímy a udržať peniaze za energie v slovenských regiónoch. Slovensko však musí rýchlo zareagovať a vypracovať plán, ako tento cieľ zabezpečiť a dohnať rokmi zameškanú podporu…

Čítajte viac

Financie na ochranu klímy musia pomôcť domácnostiam zbaviť sa závislosti na plyne.

BRATISLAVA. 8. marec 2022. Všetky financie z predaja emisných povoleniek by mali ísť na znižovanie emisií a primárne smerovať k obyvateľstvu. V rámci pripomienkového konania návrhu zmeny zákona o ETS to navrhla Klimatická koalícia. V návrhu od Ministerstva životného prostredia (MŽP SR) “mizne” stále polovica z príjmu v štátnom rozpočte bez jasného určenia.   Organizácie…

Čítajte viac

Dotácie z eurofondov nemôžu ísť len na plynové kotle, treba ich rozšíriť

Súčasné nastavenie eurofondov určených na znižovanie znečistenia ovzdušia z vykurovania v domácnostiach vsádza len na zemný plyn. Podľa 25 mimovládnych organizácií, iniciatív, zväzov, ako aj ďalších odborníkov/čok na ovzdušie navrhované nastavenie ignoruje sociálnu realitu slovenských domácností v regiónoch aj rastúce ceny tohto  fosílneho paliva. Riziko jednostranného zamerania dotácií na plyn umocňuje aj súčasná situácia s…

Čítajte viac

Až 60 organizácií vyzýva premiéra: Zapájajte viac dotknuté skupiny do Plánu obnovy, inak stroskotá.

Ak sa nezlepší spolupráca s dotknutými aktérmi, úspech Plánu obnovy a odolnosti je ohrozený, bije na poplach spolu šesťdesiat organizácií z rôznych spoločenských oblastí. Zaslali v tejto súvislosti otvorený list premiérovi Eduardovi Hegerovi a vyzývajú ho, aby zapojil kľúčových hráčov do implementácie Plánu obnovy a odolnosti. Vyjadrujú v ňom obavy nad prípravou implementácie aj samotných…

Čítajte viac
Photo by Isaac Smith on Unsplash

Ochráňme ľudí pred nárastom cien šetrnými klimatickými riešeniami

  Bratislava, 28. september 2021. Odpoveďou na zvyšujúce sa ceny energií by mal byť jasný dlhodobý plán na odchod od fosílnych palív a akútna ochrana spotrebiteľov, uviedla Klimatická koalícia v reakcii na dnešnú mimoriadnu schôdzu parlamentu. Súčasná situácia by nemala byť predmetom politikárčenia. Namiesto toho majú politici nastoliť riešenia, ktoré zabezpečia zvyšovanie úspor a znižovanie…

Čítajte viac