Reakcia Klimatickej koalície na štátneho tajomníka MH Karola Galeka v súvislosti so zvyšovaním cien energií po utorkovom rokovaní Rady EÚ pre energetiku v Luxemburgu.

“Deklarovať, že fosílny plyn potrebujeme na stabilizáciu cien energií je vskutku odvážne v čase, keď nám práve tento zdroj výrazne navýšil ceny energií. Ministerstvo hospodárstva aj pri presadzovaní vyšších hraníc udržateľnosti v taxonómii úplne ignoruje fakt, že plyn je fosílny zdroj porovnateľný s uhlím, ktorý má kvôli únikom metánu pri ťažbe a preprave výrazný vplyv na klimatickú zmenu,” hovorí Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície.

 

Podľa správy Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) musíme znížiť emisie metánu o 45 % do roku 2030. Konzervatívna Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odporúča ukončenie predaja kotlov na fosílny plyn do roku 2025 pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality až v roku 2050. 

 

“S vedomím týchto informácií považujeme za vyslovene nezodpovedné presadzovať v rámci Európskej únie také pozície, ktoré sú jasne protiklimatické a v rozpore s deklarovanou snahou o znižovanie emisií. Zároveň nepomáhajú ľuďom, ktorí znášajú v konečnom dôsledku zvyšovanie cien práve kvôli fosílnym zdrojom zo zahraničia. Zabezpečiť stabilitu a nižšie ceny pre slovenských obyvateľov dokážeme najmä podporou znižovania energetickej náročnosti vo všetkých sektoroch a podporou lokálnych obnoviteľných zdrojov energie. Ministerstvo hospodárstva by malo chrániť primárne občanov a občianky Slovenska a nie vybraný priemysel,” dodáva Juraj Melichár z CEPA Priatelia Zeme.

 

Ministerstvo hospodárstva vytvára mylnú predstavu, že taxonómia je o udržaní, teda zakonzervovaní súčasnej energetiky. Európska únia však hovorí o udržateľných aktivitách, teda takých, ktoré chránia prírodu, ľudí a budúce generácie. Fosílna energetika sa musí transformovať, aby sme zabránili katastrofálnej klimatickej zmene a zároveň znížili zraniteľnosť a 98 % závislosť Slovenska na dovoze fosílneho plynu zo zahraničia.

 

Kontakty pre médiá:

Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície, Znepokojené matky, luia.szabova@gmail.com  0905 515 934

Juraj Melichár, koordinátor Priatelia Zeme – CEPA, melichar@priateliazeme.sk, 0903 473 816

 

Zdroj foto: Matthew Henry

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment