Tlačová správa – Bratislava, 18. mája 2022. Environmentálne organizácie združené v Klimatickej koalícii vítajú návrh Európskej komisie RePowerEU, ktorý má pomôcť prestať financovať vojenskú agresiu na Ukrajine, pomôcť ochrane klímy a udržať peniaze za energie v slovenských regiónoch. Slovensko však musí rýchlo zareagovať a vypracovať plán, ako tento cieľ zabezpečiť a dohnať rokmi zameškanú podporu energetických úspor a podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Tieto kroky sú dôležité aj kvôli zhoršujúcej sa sociálnej situácii v dôsledku nárastu cien energií.
Organizácie žiadajú ministerstvá, aby vypracovali akčný plán “Pripravení na zimu” a stratégiu “Nezávislí na ruských fosílnych palivách”, ktoré majú určiť, ako chceme tieto ciele naplniť. Rovnako dôležité je, aby sa Ministerstvá životného prostredia a financií dohodli na využití prostriedkov z predaja emisných povoleniek na financovaní opatrení v týchto plánoch. Súčasťou krokov by mala byť aj odborná diskusia s podnikateľským sektorom, ktorý by mal zahŕňať nielen fosílne závislý priemysel, ale aj odvetvia, ktoré prinášajú klimatické riešenia.
“Slováci a Slovenky majú záujem pripraviť sa zodpovedne na nadchádzajúcu zimu. Dokazuje to aj obrovský záujem ľudí o tepelné čerpadlá v programe Zelená domácnostiam, ktorej prostriedky z posledného kola sa vyčerpali za 11 minút. Vieme si predstaviť, že obyvateľov by štát mohol podporiť aj viac ešte tento rok a to napríklad rozumným využitím 11 miliárd eur zo systému obchodovania s emisiami do roku 2030. Ďalšie úverové prostriedky by zasa mohli inšpirovať verejný, ale aj súkromný sektor, aby viac investovali do prípravy na túto zimu a nezávislosti od fosílnych palív zo zahraničia,” povedal Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.
Odborná diskusia by mohla vzniknúť v rámci stálej konferencie “Energeticky nezávislé Slovensko” a pracovných skupín pod Radou Vlády pre Európsku zelenú dohodu. Súčasťou diskusie by malo byť aj ako podporiť sociálne rizikové skupiny obyvateľstva, ktoré si často nemôžu dovoliť žiadať o dotácie a práve oni sú najviac ohrozené zvyšujúcimi sa cenami energie.
“Kroky z návrhu RePowerEU, ako je energetická efektívnosť a podpora OZE, sú presne tie, ktoré roky zanedbávame. Teraz sa ukazuje, aké je to nebezpečné. Stali sme sa rukojemníkmi a finančnými podporovateľmi ruského agresora. Teraz sa musí slovenská vláda spojiť a konečne tento nepriaznivý trend otočiť. Riešenia máme, záujem tiež. Je to obnova budov, tepelné čerpadlá, veterné, solárne a geotermálne systémy, z ktorých zisky zostanú na Slovensku,” uzavrela Lucia Szabová za Klimatickú koalíciu.
Kontakty pre médiá:
Juraj Melichár, koordinátor, Priatelia Zeme-CEPA, melichar@priateliazeme.sk, 0902 264 332
Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície, info@klimatickakoalicia.sk, 0905 515 934