fbpx

Odchod ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a jeho tajomníkov už žiada viac ako 25-tisíc ľudí.

 

Odchod ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a jeho tajomníkov už žiada viac ako 25-tisíc ľudí. Dôvodom sú systémové zlyhania vedenia rezortu, ničenie odborných kapacít a likvidácia štandardov ochrany prírody. Dôvody na podporu petície “Za našu prírodu” podľa ochranárov pribúdajú každý deň.

Škodlivé zmeny zákonov, oslabovanie inštitúcii v kompetencii ministerstva životného prostredia, odvolávanie odborníkov, ohrozovanie financií z Európskej únie, podpora kontroverzných projektov či agresívna komunikácia – to sú dôvody, ktorými v petícii argumentuje dvadsať environmentálnych organizácií a viacero vedcov. Okrem iného žiadajú okamžité odstúpenie šéfa rezortu životného prostredia Tomáš Tarabu, štátnych tajomníkov Filipa a Štefana Kuffovcov aj štátnej tajomníčky Gabriely Matečnej.

Podľa hovorkyne organizácie Greenpeace Slovensko Miroslavy Ábelovej sa minister životného prostredia Taraba síce na sociálnych sieťach či v médiách snaží svoju prácu v rezorte prezentovať v pozitívnom svetle, no jeho aktivity sú v skutočnosti pravým opakom. “Za rok vo funkcii rezort pod jeho vedením predložil množstvo legislatívnych zmien, ktoré poškodzujú životné prostredie a obchádzajú štandardný proces bez konzultácie s odborníkmi. Ministerstvo dlhodobo nedokáže plniť míľniky Plánu obnovy, čo ohrozuje financie z EÚ a vedie k netransparentnému financovaniu projektov. Minister a jeho tím navyše podporujú škodlivé projekty, akými sú spaľovne či vodné diela, ktoré predstavujú hrozbu pre životné prostredie. Čerešničkou na torte je slovné napádanie ochranárov, novinárok či odborníkov, keď poukážu na ich škodlivé kroky,” dodala.

Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les upozorňuje, že ministerstvo žalostne zlyháva aj v téme ochrany lesov. “Vyjadrenia a konkrétne kroky zástupcov ministerstva svedčia o vážnom nepochopení dôležitosti ochrany lesov pred ťažbou. Ministerstvo skôr robí kroky smerom k uľahčeniu rúbania, a to dokonca aj v chránených územiach.

Celá Európa ide smerom k výraznému rozširovaniu chránených území a obnove prírody, iba u nás ideme presne naopak – smerom k znižovaniu ochrany a ničeniu aj toho, čo sa podarilo zachrániť až doteraz. To je v čase zrýchľujúcej sa klimatickej krízy a krízy biodiverzity neodpustiteľný hazard s budúcnosťou krajiny,” tvrdí.

Iniciatíva rovnako kritizuje aj prístup ministerstva k manažmentu medveďov – namiesto funkčných
preventívnych opatrení presadzuje strieľanie medveďov ako jediné opatrenie. Tým však porušuje európsku legislatívu a nerieši problémy.

Aj súčasné politické roztržky medzi Tomášom Tarabom a Rudolfom Huliakom ukazujú podľa Lucie Szabovej z Klimatickej koalície nelichotivý obraz. “Kým ešte nedávno spolupracovali na mnohých problémových návrhoch, dnes sa navzájom obviňujú z nekompetentnosti. Súhlasíme. My žiadame, aby odstúpili všetci. Kým oni riešia, kam si dosadili ktorého nominata a ďalšie politické spory, naša príroda trpí a opatrenia na ochranu pred klimatickou zmenou stoja,” uzavrela.

Pre viac informácií, prosím, kontaktujte:
Miroslava Ábelová, hovorkyňa Greenpeace Slovensko, miroslava.abelova@greenpeace.org, +421 917452034
Ondrej Kameniar, Iniciatíva My sme les. o.kameniar@gmail.com, +421949560341
Lucia Szabová, Klimatická koalícia, lucia.szabova@klimatickakoalicia.sk, +421905515934

Facebook
Twitter
LinkedIn