fbpx

Slovensko nezvládlo prípravu najdôležitejšieho klimatického plánu

Bratislava, 28.10.2024 – Klimatická koalícia a Greenpeace Slovensko ostro kritizujú návrh Aktualizácie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu (INEKP) na roky 2021-2030, ktorý predložilo Ministerstvo hospodárstva SR do medzirezortného pripomienkového konania. Tento dokument, ktorý má byť kľúčovým strategickým plánom pre znižovanie emisií a prechod na bezuhlíkovú spoločnosť, obsahuje závažné nedostatky, ktoré podľa environmentálnych organizácií ohrozujú budúcnosť Slovenska, fungovanie podnikov, firiem aj bežných občanov, v oblasti klimatických cieľov.

Aktualizáciu existujúcich plánov pripravujú všetky členské štáty Európskej únie. Ide o plnenie záväzkov, na ktorých sa spoločne dohodli v snahe znižovať emisie skleníkových plynov v energetickej oblasti. Tá zahŕňa nielen využívanie elektriny ale aj oblasť teplárenstva a dopravy. INEKP je dôležitým strategickým dokumentom, ktorý má obsahovať nielen analýzu stavu ale aj jasne pomenované kroky do budúcnosti s časovým plánom a prepojením na investície.

Klimatická koalícia a Greenpeace Slovensko upozorňujú, že INEKP bol vypracovaný bez dostatočných konzultácií s verejnosťou a odborníkmi, čo výrazne znižuje jeho kvalitu a legitímnosť. Ak nebudú jeho zásadné nedostatky odstránené, dokument podľa nich nesplní svoje základné poslanie – byť sprievodcom na ceste k prosperujúcej bezuhlíkovej spoločnosti.

“Návrh má niekoľko nedostatkov. Jedným je podpora fosílnych palív. Dokument nielenže neobsahuje dostatočne ambiciózny plán na postupné vyradenie fosílnych palív, ale paradoxne navrhuje ich ďalší rozvoj, vrátane verejných dotácií. Tento prístup je v priamom rozpore so záväzkami Slovenska v rámci Parížskej dohody a klimatickými cieľmi Európskej únie,” povedala koordinátorka Klimatickej koalície Dana Mareková.

Plán má podľa organizácií aj nedostatočné ciele pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Okrem nízkych ambícií v ňom chýba konkrétny postup a dostatočné opatrenia, ako výrazne zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej energetickej bilancii Slovenska. V porovnaní s inými krajinami EÚ Slovensko v tejto oblasti zaostáva.

“V kontexte prehlbujúcej sa klimatickej zmeny, ktorej zničujúce následky sme videli behom tohtoročných povodní, slovenský plán na riešenie klimatickej krízy hraničí so spiatočníctvom. Slovensko má nevyužitý potenciál v rozvoji fotovoltiky, veternej a geotermálnej energie, no vláda odmieta zvýšiť svoje ambície na ich rozvoj. Odmietaním obnoviteľných zdrojov a rozvoja energetických komunít nechává obyvateľstvo, samosprávy a firmy napospas krízam, akou bola energetická kríza z minulých rokov,” uviedla Dorota Osvaldová, koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko.

Organizácie plánu vyčítajú aj to, že plán neprináša jasný a efektívny prístup k riešeniu energetickej chudoby, ktorá postihuje čoraz viac domácností. V návrhu chýbajú konkrétne opatrenia a finančné nástroje na zmiernenie tohto problému, čo znamená, že zraniteľné skupiny obyvateľstva môžu byť ešte viac postihnuté zmenami v energetickom sektore a zvyšovaním cien energií.

Podľa environmentálnych organizácií návrh plánu ignoruje potrebu hlbokej transformácie v oblasti energetiky a ochrany klímy, čo je pre Slovensko zásadné v boji proti klimatickej zmene a pre dosiahnutie udržateľného hospodárskeho rozvoja. Dobre nastavený plán môže priniesť nielen plnenie klimatických cieľov ale aj podnikateľské príležitosti v zelenej ekonomike a benefity pre obyvateľstvo v podobe stabilnejších cien energií.

Celé znenie pripomienok na stiahnutie na tomto odkaze.

 

Kontakty:

Dana Mareková, dana.marekova@gmail.com, 0908 524 246

Dorota Osvaldová, dorota.osvaldova@greenpeace.org, 0908 702 363

Photo by Dominik Dancs on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn