fbpx

Novela EIA kvôli rozvoju obnoviteľných zdrojov nie je dostatočná, upozorňujú organizácie

 

Bratislava, 20. mája 2025 – Najnovšia novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) je podľa Klimatickej koalície a VIA IURIS nedostatočná. Ak ministerstvo životného prostredia návrh neupraví v rámci prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového procesu, bude musieť prejsť v dohľadnej dobe ďalšími úpravami. Takýto nesystémový prístup pri zmenách legislatívy môže viesť k presnému opaku zamýšľaného cieľa, a to k zmätku pre ľudí aj investorov.

 

Pripomienky v rámci procesu bolo možné podať v skrátenom konaní do pondelka 19. mája. Novelu bolo potrebné predložiť v rámci reformy vyplývajúcej z Plánu obnovy a odolnosti a kvôli súladu so smernicou EÚ o obnoviteľných zdrojoch energie. Súčasťou celkovej reformy by mala byť aj metodika pre rozvoj veternej energie a pilotné veterné parky, ktoré majú priniesť 300 MW energie.

 

“Novela zákona o EIA by mala byť súčasťou viacerých krokov, ktoré majú podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Tieto kroky však musia byť obsahovo a časovo vzájomne prepojené. Legislatíva aj ostatné časti reformy však meškajú, nie sú vzájomne prepojené a návrhy, s ktorými prichádza MŽP sú len čiastkovým riešením. Prvá časť legislatívnych zmien mala byť hotová už v júli minulého roku a celá úprava, ktorou sa zrýchly a zjednoduší povoľovanie OZE, má byť dokončená 21.mája tohto roku. Meškanie priznáva aj vláda[1], ale neuvádza, kedy plánuje nedostatky odstrániť,“ povedala Ivana Figuli z VIA IURIS.

 

Ako ďalej dodala samostatným problémom pri rozvoji OZE na Slovensku je, že ignoruje záujmy dotknutých obyvateľov. Skúsenosti z iných krajín EÚ dokazujú ako dôležitá je včasná komunikácia o projektových zámeroch, transparentnosť a dobré zapojenie občanov počas celého procesu povoľovania nových projektov. Slovensko však naopak práva verejnosti v konaniach výrazne okresáva, pričom navrhovaná úprava tieto nedostatky nerieši.

Podľa Dany Marekovej z Klimatickej koalície sú obnoviteľné zdroje nielen nevyhnutným klimatickým riešením ale môžu ľuďom priniesť bezpečnú, spoľahlivú a lacnú miestnu energiu. Dôležitý je však citlivý a systematický prístup voči prírode aj ľuďom, ktorých sa projekty budú týkať. “Ľudia chcú mať zrozumiteľné informácie, byť súčasťou rozhodovania a mať priamy úžitok z projektov, ktoré sa týkajú ich obce. Preto sa pýtame, či to vláda myslí s OZE vážne, a kedy začne vytvárať podmienky na podporu zelenej energie, ktoré budú prospievať ľuďom aj samosprávam,” dodala.

Podľa organizácií sa nemá rozvoj obnoviteľných zdrojov robiť, lebo nám to ukladá európska legislatíva alebo kvôli peniazom z EÚ zdrojov. Rozvoj OZE láka na Slovensko investície a sú lacným a bezpečným zdrojom energie. “Potenciál OZE cítime v celej EÚ[2]. Pri výrobe elektriny  v roku 2024 energia z vetra a slnka predbehla fosílne palivá  z uhlia a plynu. Na Slovensku však sú niektoré OZE doslova zabrzdené, napríklad veterná energia. Už 20 rokov nepribudla žiadna veterná elektráreň[3] a u niektorých projektov, ktoré sú aktuálne v procese EIA, sa tento proces ťahá 4-5 rokov,” uzavrela Mareková.

[1] https://www.slov-lex.sk/elegislativa/legislativne-procesy/SK/LP/2025/155

[2]https://www.euronews.com/green/2025/01/23/major-milestone-for-eu-energy-revolution-as-solar-power-overtakes-coal-for-the-first-time

[3] https://www.energie-portal.sk/Dokument/obnovitelne-zdroje-oze-trh-sapi-sprava-110759.aspx

 

Photo by Wesley Tingey on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn