Aktivisti: Reformný plán by nemal obsahovať projekty škodlivé pre klímu

BRATISLAVA. Reformný plán by mal byť „skokom vpred“ pri transformácii spoločnosti nielen dobiehaním doteraz zameškaných opatrení.

Významnou časťou plánu by mali byť opatrenia na ochranu pred zmenou klímy a stratou biodiverzity.Uviedli to enviroorganizácie v reakcii na zverejnený národný integrovaný reformný plán.

Znepokojené matky: Nejasné plány bez diskusie

Organizácie očakávali zverejnenie samotného plánu obnovy pre prostriedky Európskej únie v rámci fondu obnovy. Ten však bude vychádzať práve z národného reformného plánu.

Vzhľadom na to, že ide o významné investície do našej krajiny a jej smerovania, nepovažujeme za najšťastnejšie, že celý proces funguje takýmto neprehľadným spôsobom,“ hovorí Lucia Szabová z inicatívy Znepokojené matky. Dodáva, že nie je jasné, čo bude v pláne obnovy, kedy bude zverejnený a dokončený, a nie je jasné, kedy bude prebiehať verejná diskusia.

 

Bez projektov škodlivých pre klímu

Programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková tvrdí, že na ochranu klímy má ísť z rôznych balíkov Európskej únie (EÚ) 30 percent, pre plán obnovy je to 37 percent. Žiadne projekty tak nesmú byť škodlivé pre klímu. „Nemá ísť o akékoľvek ‚zelené‘ opatrenia, ale tie, čo špecificky bojujú so zmenou klímy. Zo zverejneného materiálu však nie je jasné, či si jeho tvorcovia dostatočne toto kritérium uvedomujú, ani presne, akými opatreniami ho chcú naplniť,“ uviedla Juríková.

 

Reforma v oblasti vykurovania
Slovensko by malo podľa koordinátora organizácie Priatelia Zeme-CEPA Juraja Melichára výrazne znížiť spotrebu komplexnou obnovou budov a zníženú potrebu tepla nahrádzať miestnymi udržateľnými zdrojmi. „Na Slovensku nepotrebujeme rýchlu, ale skôr kvalitatívnu zmenu vykurovania,“ poznamenal Melichár.

 

Zelený reštart

Dokument Moderné a úspešné Slovensko vo svojej časti Zelená ekonomika si za cieľ kladie energetickú efektívnosť, prechod na obehovú ekonomiku, ochranu prírody, podporu turizmu a regiónov a efektívne investície v doprave.

Dokument je podkladom pre vylepšenie definitívneho plánu obnovy, na základe ktorého sa Slovensko bude uchádzať o prostriedky EÚ v rámci fondu obnovy. Slovensko má mať k dispozícii miliardy eur. Definitívny plán obnovy musí byť predložený Európskej komisii v apríli 2021.

Osemnásť environmentálnych organizácií pripravilo počas posledných mesiacov návrhy na opatrenia v ôsmich oblastiach s názvom Zelený reštart. Niekoľko členov z organizácií, ktoré tvorili Zelený reštart, sa zúčastnilo na pracovných skupinách a pripomienkovalo časť o zelenej ekonomike, priblížila Szabová.

 

Zdroj: Enviroorganizácie zhodnotili plán obnovy Slovenska v rámci reformy EÚ. SME [5. okt 2020 14:39] Odkaz na článok

Zdroj foto: Patrick Hendry / Unsplash

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment