Aktivisti: Reformný plán by nemal obsahovať projekty škodlivé pre klímu
BRATISLAVA. Reformný plán by mal byť „skokom vpred“ pri transformácii spoločnosti nielen dobiehaním doteraz zameškaných opatrení.
Významnou časťou plánu by mali byť opatrenia na ochranu pred zmenou klímy a stratou biodiverzity.Uviedli to enviroorganizácie v reakcii na zverejnený národný integrovaný reformný plán.
Znepokojené matky: Nejasné plány bez diskusie
Organizácie očakávali zverejnenie samotného plánu obnovy pre prostriedky Európskej únie v rámci fondu obnovy. Ten však bude vychádzať práve z národného reformného plánu.
Bez projektov škodlivých pre klímu
Programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková tvrdí, že na ochranu klímy má ísť z rôznych balíkov Európskej únie (EÚ) 30 percent, pre plán obnovy je to 37 percent. Žiadne projekty tak nesmú byť škodlivé pre klímu. „Nemá ísť o akékoľvek ‚zelené‘ opatrenia, ale tie, čo špecificky bojujú so zmenou klímy. Zo zverejneného materiálu však nie je jasné, či si jeho tvorcovia dostatočne toto kritérium uvedomujú, ani presne, akými opatreniami ho chcú naplniť,“ uviedla Juríková.
Zelený reštart
Dokument Moderné a úspešné Slovensko vo svojej časti Zelená ekonomika si za cieľ kladie energetickú efektívnosť, prechod na obehovú ekonomiku, ochranu prírody, podporu turizmu a regiónov a efektívne investície v doprave.
Dokument je podkladom pre vylepšenie definitívneho plánu obnovy, na základe ktorého sa Slovensko bude uchádzať o prostriedky EÚ v rámci fondu obnovy. Slovensko má mať k dispozícii miliardy eur. Definitívny plán obnovy musí byť predložený Európskej komisii v apríli 2021.
Zdroj: Enviroorganizácie zhodnotili plán obnovy Slovenska v rámci reformy EÚ. SME [5. okt 2020 14:39] Odkaz na článok
Zdroj foto: Patrick Hendry / Unsplash