fbpx

Klimatická koalícia dnes vyzvala viaceré ministerstvá, aby vypracovali plány na  zníženie emisií pre svoje rezorty. Podľa organizácií v súčasnosti nemajú ministerstvá jednoznačne určené, o koľko majú znížiť emisie v rámci svojich rezortov a ako to chcú dosiahnuť. A to napriek mobilizácii zdrojov v celej EÚ, ktorá má pomôcť odstrihnúť sa od závislosti od fosílnych zdrojov a podporiť domácnosti, aby zvládli nárast cien energií.

 

Na druhý deň po Svetovom dni životného prostredia (5. júna) doručili zástupcovia organizácií na Úrad vlády a 6 ministerstiev obhorené počítadlá, ako symbol, že na riešenia klimatickej krízy nám dochádza čas. S ňou súvisiace problémy môžeme riešiť len vďaka dobre prepočítaným plánom a aktívnemu zapojeniu samospráv a domácností do ich realizácie.

 

“Napriek pozitívnym vyjadreniam o snahe vlády riešiť klimatickú zmenu chýba jasný plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. O koľko, dokedy, ako a za čo bude Slovensko znižovať emisie tak, aby z toho mali ľudia úžitok? Kroky jednotlivých ministrov sú rôznorodé a často konfliktné. Preto žiadame ministerstvá, zodpovedné za rezorty s najväčšími emisiami, o premyslený a koordinovaný postup,” povedala Dana Mareková z Klimatickej koalície.

 

Už minulý rok predstavila Európska komisia legislatívny balík Fit for 55*, ktorý má za úlohu zabezpečiť zníženie emisií skleníkových plynov v EÚ o minimálne 55 % do roku 2030. Po začatí vojny na Ukrajine sa európski predstavitelia ešte viac priklonili k tomu, aby sme rýchlejšie znížili závislosť od fosílnych zdrojov a zrýchlili niektoré zmeny v prospech energetickej bezpečnosti a obnoviteľných zdrojov energie. 

 

“Potrebujeme sa pripraviť na najbližšiu zimu. To však nedokážeme bez jasných prepočtov. Ministerstvá musia spolupracovať na prepojení obnovy budov a teplárenstva a zároveň  výraznejšej podporiť využívanie tepelných čerpadiel, solárnych systémov, sezónnej akumulácie tepla, veternej a geotermálnej energie. Potrebujeme kvalitné dáta z regionálnej úrovne, akčný plán, ako sa pripraviť na zimu s drahými palivami, ako aj dlhodobejšiu stratégiu, ako sa zbaviť zemného plynu a iných fosílnych palív. Pritom Iniciatíva RePowerEU nám môže pomôcť rýchlejšie znížiť odtekanie peňazí do zahraničia za fosílne palivá,” povedal Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.

 

Prvé počítadlo odovzdala Klimatická koalícia ministerstvu životného prostredia ako koordinátorovi klimatickej témy. Ďalšie počítadlá pomocou cyklokuriéra poputovali na rezorty hospodárstva, pôdohospodárstva, dopravy a výstavby, financií, ale aj na samotný Úrad vlády SR.

 

Viac informácií:

Tlačová správa: Vďaka RePowerEU môže Slovensko dohnať, čo zameškalo a pomôcť obyvateľom s prípravou na zimu

Budovy pre budúcnosť: Sektor budov ako kľúčový prvok v znižovaní závislosti na ruskom plyne

Priatelia Zeme-CEPA: Verejná podpora teplárenstva v kontexte vojny na Ukrajine

*Čo je Fit for 55? – http://klimatickakoalicia.sk/wp-content/uploads/2021/11/ilovepdf_merged.pdf

 

Kontakty pre médiá:
 

Dana Mareková, koordinátorka Klimatickej koalície, dana.marekova@gmail.com, 0908 524 246

Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA, 0902 264 332

Facebook
Twitter
LinkedIn