fbpx

Vláda mešká deväť mesiacov s plánom, ktorý by ľuďom a prírode pomohol pri ochrane klímy

 

Bratislava, 24.3.2025 – Slovensko je medzi štyrmi poslednými krajinami EÚ, ktoré ešte neodovzdali Národný energeticko-klimatický plán. Čelíme preto infridžmentu zo strany Európskej komisie aj náhodným nepremysleným projektom, akými sú zámer PVE Málinec, Tunel Karpaty či fosílne vykurovanie. Podľa Klimatickej koalície nie je vidieť ucelený a koordinovaný prístup vlády k riešeniu klimatickej zmeny ako aj ekonomickým a bezpečnostným výzvam, ktoré s ňou súvisia.

Slovensko malo predložiť veľmi dôležitý Národný energeticko-klimatický plán (NEKP), ktorý má určiť ako využijeme zhruba 15 miliárd eur do roku 2030[1] z európskych fondov na ochranu klímy, zdravia a peňaženiek ľudí. Tento dokument mešká natoľko, že Európska komisia voči Slovensku zahájila infrindžmentové konanie. Navyše, posledný predložený návrh bol podľa organizácií nedostatočný a nezodpovedal požiadavkám na efektívne riešenie klimatickej krízy.

„Jeden zo základných strategických dokumentov, ktorý má nastaviť plán na vysporiadanie sa s klimatickou zmenou, mešká deväť mesiacov. Dôležité zmeny v hospodárstve a spoločnosti, na ktoré máme milióny z eurofondov, sa ale nedajú robiť, ako keď kúzelník ťahá zajacov z klobúka. Tak napríklad predstavuje minister Taraba strategické investície. Čelíme toľkým výzvam, že dobré plánovanie je podmienkou budovania bezpečného, udržateľného a aj ekonomicky úspešného Slovenska pre všetkých,” povedala koordinátorka Klimatickej koalície, Dana Mareková.

Ako ďalej upozornila, strategické plány sú základom pre znižovanie emisií, úspory energií, zavádzanie moderných technológií, vrátane obnoviteľných zdrojov. Pritom treba zohľadniť potreby obyvateľov s dôrazom na sociálne zraniteľné skupiny. Takýto prístup je nevyhnutný, aby sme ako spoločnosť zvládli prechod od fosílnych palív k udržateľnej ekonomike. Slovensko je krajina s vysokou závislosťou na dovoze plynu, ropy a uhlia, pričom sme roky zanedbávali znižovanie tejto závislosti, čo nás stálo miliardy eur. Teraz čelíme náročnej úlohe, zmeniť energetický systém, čo však môže mať dopady na bežných ľudí. Na to by mal slúžiť Sociálno-klimatický plán. Ak bude dobre pripravený a bude v ňom kvalitná definícia energetickej a dopravnej chudoby, adresne by to pomohlo sociálne zraniteľným, namiesto dotovania energií všetkým, teda hlavne bohatým a plytvajúcim energiou.

“Potrebujeme, aby vláda dokázala zodpovedať na otázky ako: postavíme najdrahší tunel len pre Bratislavu alebo za rovnakú sumu opravíme železnice v celej krajine? Využijeme miliardy eur na fosílne vykurovanie alebo podporíme úspory a tepelné čerpadlá, ktoré čoraz viac spoločností vyrába na Slovensku? Zvýšime alebo znížime závislosť od dovozu ropy a plynu a odliv peňazí z našej krajiny? Dokážeme z prostriedkov do roku 2030 obnoviť rodinné a bytové domy ľudí v energetickej chudobe a zariadenia sociálnych služieb alebo budeme dotovať súkromné firmy s vysokými ziskami? Podporíme tých, ktorí si to nemôžu dovoliť a výrazne šetria alebo bohatých? Vystaviame veľkú prečerpávaciu vodnú elektráreň Málinec alebo podporíme ľudí, aby si za nízke ceny elektriny zo slnečných a veterných zdrojov ohrievali vodu lacnejšie v teplárenských systémoch? Na takéto otázky by kvalitný plán mohol načrtnúť riešenia,” doplnil Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.

Revíziu Národného energetického a klimatického plánu mali členské štáty predložiť Európskej komisii do 30. júna 2024. Aktualizáciu existujúcich plánov pripravujú všetky členské štáty Európskej únie. NEKP je dôležitým strategickým dokumentom, ktorý má obsahovať nielen analýzu stavu ale aj jasne pomenované kroky do budúcnosti s časovým plánom a prepojením na investície. Do medzirezortného pripomienkového konania bol plán predložený v októbri 2024. Ďalším krokom by malo byť schválenie na rokovaní vlády, kde sa ani na najbližšom programe zatiaľ nenachádza. Európska komisia v marcovom balíku infridžmentov urguje Slovensko, aby plán predložilo.

[1] Prehľad zdrojov na slide 9. Útvar hodnoty za peniaze.  https://www.siea.sk/wp-content/uploads/poradenstvo/aktuality/2023/Regionalna-energetika/01_J.-Hradicky_konferencia-Komunalna-energetika-sucasnost-a-perspektiva_SIEA_052023.pdf

Photo by Dimitri Karastelev on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn