Kauza okolo PVE Málinec ukazuje na oveľa širší problém
Bratislava 12. 2. 2025 – Za posledný rok sa významne znížila možnosť participácie a informovania občanov aj obcí, upozorňuje občianska iniciatíva Zelená väčšina. Problematický projekt vodného diela Málinec je podľa nich len jedným z mnohých podobných prípadov, na ktoré sa môže Slovensko pripraviť, ak bude legislatíva v stave, ako je dnes. Účasť verejnosti v procesoch sa znižovala cez viaceré zákony a tento trend môže ďalej pokračovať. Organizácie vyzývajú vládu, aby zastavila znižovanie štandardov informovania a zapájania verejnosti do rozhodovania o veciach verejných, ktoré sú základnými predpokladmi fungujúcej demokracie.
“Za posledný rok sme upozorňovali na znižovanie možnej účasti verejnosti pri novelizácii viacerých zákonov. Konkrétne dôsledky týchto zmien vidíme v praxi. Ľudia jednoducho nemajú reálny priestor na to, aby sa dozvedeli o pripravovaných projektoch a už vôbec nemajú dosť času sa k nim vyjadriť. V demokratickej spoločnosti má byť účasť verejnosti dostatočne zabezpečená. Obyvatelia Podpoľania nie sú adekvátne informovaní a nemajú priestor na vyjadrenie svojich námietok,” povedala Ľubica Trubíniová zo Slovenského ochranárskeho snemu.
Participácia verejnosti sa redukovala vo viacerých zákonoch. O problémovosti zákona o strategických investíciách informovali mimovládne organizácie už v čase jeho schvaľovania pred rokom. Podobne problematické zmeny parlament schválil aj v zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), zákone o ochrane prírody a krajiny, aj v novom stavebnom zákone, či v zákone o slobodnom prístupe k informáciám.
“Spoločnou črtou zmien v zákonoch je, že ľudia majú minimálny priestor na vyjadrenie, ak sa o zámere nejakého projektu vôbec dozvedia. Ak nezareagujú včas, vylučuje ich to z následného konania a nemajú šancu na nápravu. Vidíme tu naozaj popieranie jedného zo základných princípov demokratického vládnutia. Vylúčenie verejnosti z konaní, resp. okresávanie jej práv sa častokrát deje pod rúškom urýchľovania a zefektívňovania povoľovacích konaní. Strategické investície, ako napríklad diaľnice, však dodnes nestoja nie kvôli verejnosti, ale neschopnosti našich vlád pripraviť kvalitné projekty a aj ich zrealizovať,” povedala Lucia Szabová z Klimatickej koalície.
Mimovládne organizácie opätovne vyzývajú vládu, aby zastavila okliešťovanie participácie a napravila chyby, ktoré presadila za posledný rok v zákonoch. K takému kroku vyzvala vládu aj Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie na svojom poslednom zasadnutí 3. decembra 2024. Organizácie aj rada žiadajú, aby vláda do takto novelizovaných zákonov vrátila možnosť participácie verejnosti a ďalšie – dnes oslabené či odstránené – demokratické mechanizmy v súlade s požiadavkami Aarhuského dohovoru.
“V priamom prenose sledujeme, ako sa iniciujú projekty, ktoré sú ako z minulého storočia. Paradoxom je, že ich často predkladá práve minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý by mal Slovensko pred takýmito zámermi chrániť. Jeho argumenty o ekologickosti po odbornej stránke neobstoja. Často ide o projekty, ktoré sú vyslovene škodlivé k miestnej prírode, znižujú odolnosť voči klimatickej zmene a oberajú Slovensko o financie, ktoré potrebujeme na reálne opatrenia. Je škoda, že mnoho iných potrebných krokov stagnuje. Nepokračujeme s napĺňaním klimatických opatrení z Plánu obnovy a odolnosti, plány na znižovanie emisií stagnujú. Naša závislosť od fosílnych zdrojov sa dostatočne neznižuje a ministra vôbec netrápi, že adaptačné opatrenia nilenže nenapredujú ale skôr opačne sa napríklad rúbu lesy. Namiesto toho zastavuje projekty, ktoré sa o posun vpred v ochrane prírody snažili, a ešte sa tým aj chváli. Je to nielen smutné, ale aj nezodpovedné. Opakujeme, že minister koná v rozpore so svojou misiou a mal by odstúpiť,” uzavrela Szabová.
Zelená väčšina je neformálna skupina organizácií a jednotlivcov aktívnych v ochrane životného prostredia, ktorým nie je ľahostajné ničenie životného prostredia, občianskej spoločnosti a základov právneho štátu.