Stavať hrádze nestačí, na povodne potrebujeme systémové riešenia
Častejší výskyt extrémnych prejavov počasia je realitou prebiehajúcej klimatickej krízy. Klimatická koalícia upozorňuje, že na ich zvládnutie potrebujeme prijať niekoľko systémových a efektívnych opatrení. Kľúčovou stratégiou je uprednostniť prírode blízke riešenia, ktoré je potrebné kombinovať s modernými infraštruktúrnymi opatreniami. Podľa organizácií je rovnako nutné, aby vláda pokročila s prijímaním klimatickej legislatívy a efektívnym čerpaním financií na súvisiace opatrenia.
“S prípravou legislatívy, ktorá má zabezpečiť prípravu krajiny na klimatickú zmenu meškáme vo viacerých oblastiach. Miliardy, ktoré majú pomôcť zvýšiť odolnosť krajiny a pomôcť ľuďom, samosprávam aj ekonomike, sa nečerpajú. Na krízové situácie nie sme pripravení a riešime ich, až keď sú predo dvermi. Spolupráca štátu so samosprávami, ktoré musia reagovať priamo v krízových situáciách, je nedostatočná. Do toho všetkého počujeme o nových plánoch na prehradenia riek, rúbu sa lesy, dlho pripravované užitočné projekty revitalizácií riek naopak stoja. Nekompetentné riadenie rezortu životného prostredia nakoniec bude mať najväčší dopad na bežných ľudí a bude stáť oveľa viac peňazí,” uviedla koordinátorka Klimatickej koalície, Lucia Szabová.
Podľa organizácií sú cestou na zvládanie povodní mäkké infraštruktúrne opatrenia, ktoré využívajú prírodné procesy. Medzi ne patria napríklad opatrenia na zadržiavanie vody
v krajine, vytváranie vegetačných plôch a pásov pozdĺž riek, obnova mokradí a lesných ekosystémov či zavádzanie ekologických prístupov v poľnohospodárstve. V mestách a obciach treba budovať prvky na zadržiavanie vody v podobe zelených striech či priepustných povrchov, ktoré odľahčujú kanalizácie a môžu slúžiť ako zásobárne vody v suchých obdobiach. Úplným základom je kvalitné krajinné a územné plánovanie.
“Práve sme prešli obdobím za sebou idúcich extrémnych prejavov počasia a boli sme svedkami toho, ako veľmi potrebujeme dobre nastavené krízové riadenie. Kľúčom k úspechu akejkoľvek politickej reprezentácie v blízkej budúcnosti bude schopnosť zabezpečovať ľuďom základné potreby na prežitie, ale aj kvalitný a spravodlivý krízový manažment. Potrebujeme súbor komplexných preventívnych opatrení, ktoré sa budú uskutočňovať v spolupráci s občanmi a samosprávami. Samozrejmosťou by mala byť dobrá koordinácia záchranných zložiek a organizácií, a to profesionálnych aj dobrovoľných. Väčšina z toho sa nemá diať potom, ako katastrofa nastane, ale musí byť vopred pripravená,” uviedla Zuzana Fialová, jedna z autoriek dokumentu iniciatívy spoločenských vedcov a vedkýň z leta 2024, ktorý popisuje viaceré presahy klimatickej zmeny na spoločnosť.
Klimatická koalícia zároveň upozorňuje, že Slovensko v tomto momente mešká s opatreniami na znižovanie emisií skleníkových plynov, ale aj s adaptačnými opatreniami. “Hrozia nám infringementy kvôli meškajúcej legislatíve, klimatický zákon je v nedohľadne a s prípravou dôležitého Národného energetického a klimatického plánu sme zúfalo pozadu. To, ako súčasná vláda neplní Plán obnovy a odolnosti a stagnuje v čerpaní eurofondov, je zarážajúce. Čaká nás úloha nastaviť kvalitný Sociálno-klimatický fond, ktorý je ďalšou príležitosťou priniesť financie priamo k ľuďom. Ako však zvládneme túto výzvu, keď nevieme čerpať ani už pripravené fondy, je veľkým otáznikom,” uzavrela Szabová.
Kontakty:
Lucia Szabová, Klimatická koalícia, lucia.szabova@
Zuzana Fialová zuza.fialova@
Foto: Dan Meyers