fbpx

 

Férový vietor
Podpora rozvoja veternej energie s ohľadom na ľudí a ochranu prírody

Slovensko v podiele OZE, ktorý dlhodobo stagnuje okolo 17 %, patrí medzi najmenej ambiciózne krajiny v EÚ. Takmer všetky európske vlády urýchlili rozvoj OZE v reakcii na pandémiu COVID-19, plynovú krízu a ruskú agresiu. Slovensko váha – neplníme ani len nedostatočný záväzok, ktorý sme si určili v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne (INEKP, angl. NECP), pričom aktuálne je tento záväzok významne vyšší vďaka dohodnutej legislatíve EÚ v balíku Fit for 55. Príležitosťou na zmenu je aktualizácia INEKP a podpora v rámci Plánu obnovy.

Veterná energia bola doteraz Popoluškou Slovenského energetického mixu, ale je nádej, že sa to zmení. Klimatická koalícia robí kroky na lokálnej, národnej aj EÚ úrovniach, aby rozvoj veternej energie bol férový voči ľuďom a citlivý voči prírode. 

V našej stratégii argumentačne využívame EÚ nástroje: finančné – osobitne Plán obnovy, REPower kapitolu, aj legislatívne – smernicu o obnoviteľných zdrojoch, či EIA. Slovensko sa v nich zaviazalo k reformám, ktoré podporujú rozvoj OZE, vrátane veternej energie, a za ktoré dostávame nemalú finančnú podporu.  

Preto je Klimatická koalícia súčasťou pracovných skupín na národnej úrovni, kde prinášame inšpirácie od našich EÚ kolegov a ako aj skúsenosti samospráv a miestnych aktérov. Vďaka nám sú procesy lepšie facilitované, dôležití aktéri lepšie informovaní a prepojení. 

Podieľame sa na tvorbe politík, aby vznikol funkčný systém pre rozvoj OZE. Ak má podporovať rozvoj OZE, takýto systém pozostáva z jasného právneho rámca, dobre nastavenej metodiky a komunikácie. Osobitne sa zameriavame na potreby samospráv a ľudí dotknutých akcelerovaným rozvojom veternej energie. 

 

Férový rozvoj OZE, osobitne veternej energie, citlivo rešpektuje podmienky danej lokality a prináša úžitok miestnym obyvateľom. Vtedy projekty nespôsobujú zbytočný odpor na lokálnej úrovni.

Princípy dobrého rozvoja veternej energie:

  • Príroda a biodiverzita: zabezpečiť ochranu územia a druhov dobre nastaveným mapovaním, posudzovaním a skríningom
  • Komunity: podporiť samosprávy pri vytváraní decentralizovaných energetických komunít, aby mohli obyvatelia z projektov priamo ekonomicky profitovať 
  • Participácia: zabezpečiť včasné a zmysluplné zapojenie expertov a verejnosti
  • Územné plánovanie: určiť vhodné a nevhodné lokality „vrstvením máp“, ktoré zachytávajú rôzne zákonom chránené záujmy, s využitím aktuálnych dát a digitalizácie
  • Kapacity a digitalizácia: posilniť počet a kvalitu administratívnych kapacít pre povoľovanie a v čo najväčšej možnej miere využívať digitalizáciu administratívnych postupov
  • Siete a technológie: modernizovať a rozšíriť infraštruktúru prenosovej sústavy, využívať najlepšie dostupné technológie (BAT)

Projekt je realizovaný v spolupráci s PDCS.

Odkazy a informácie

Informačný materiál: Ako na dobrý rozvoj veternej energie na Slovensku

Kontakt:

Dana Mareková

dana.marekova@gmail.com

+421 908 524 246

Súvisiace aktuality