fbpx

Bratislava, 23. októbra 2023 – V čele ministerstva životného prostredia musia byť ľudia, ktorí akceptujú najlepšie dostupné vedecké výstupy a dokážu viesť našu krajinu cez tieto náročné a rozhodujúce časy, vyhlásili dnes na tlačovom brífingu zástupcovia mimovládnych organizácií.
Zdôraznili, že ochrana životného prostredia má široké benefity a je rozhodujúca na zvládnutie klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Zároveň sa ohradili voči útokom voči organizáciám aj jednotlivcom.

K otvorenému listu, spojenému s petíciou sa postupne pridalo 60 rôznych organizácií a tiež 170 vedcov a odborníkov. K dnešnému dňu ho podpísalo vyše 50 000 občanov. “Vítame rozhodnutie prezidentky nevymenovať Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Dôvodom nášho otvoreného listu nie je nejaká osobná averzia voči pánom Huliakovi, Kuffovi či Tarabovi a už vonkoncom nie strach o financovanie, ale autentická obava o úroveň spravovania ministerstva v nasledujúcich rokoch,” uviedol Ondrej Kameniar z My sme les, ktorá výzvu iniciovala.

Projekty ochrany životného prostredia pomáhajú prírode a ľuďom na Slovensku, vytvárajú nové pracovné miesta a prispievajú k regionálnemu rozvoju. “Pomohli sme desiatkam ľudí – farmárom, obciam – od Bielych Karpát po Kráľovský Chlmec. Sme presvedčení, že to si zaslúži podporu a nie šírenie nenávisti. Tá nás k pokroku určite neprivedie. Ako krajina sa môžeme posunúť ďalej len vtedy, keď tu budú ľudia spolupracovať a navzájom si pomáhať,” reagoval Pavol Littera z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Dôležitosť ministerstva životného prostredia podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej spočíva aj v tom, že ovplyvňuje široké spektrum oblastí. “Je to boj s toxickým znečistením, povoľovanie veľkých projektov, ktoré môžu mať negatívne následky pre prírodu a lokálne komunity alebo dlhodobé vedenie procesu dekarbonizácie. Cez ministerstvo nie sú riadené len eurofondy, ale je tu aj Plán obnovy a odolnosti alebo pripravovaný Sociálno klimatický fond, ktorý bude mať za úlohu pomôcť ľuďom pri prechode na zelené hospodárstvo. Ak si ministerstvo nebude plniť záväzky, prísun financií bude ohrozený, v prípade Plánu obnovy aj do iných komponentov,” doplnila Juríková.

V posledných dňoch sa objavilo niekoľko útokov na mimovládne organizácie, ale aj voči jednotlivcom. Zástupcovia organizácií sa výrazne ohradili voči nepodloženému napádaniu sektora a vyzvali politikov, aby zastavili šírenie nenávisti, ktorá zvyšuje napätie v spoločnosti. “My sa nebránime kontrolám. Sme vo svojej činnosti transparentní, a to aj bez zákonnej povinnosti. Politici majú veľký vplyv a ich slovami často maľujú terč na naše chrbty. Zaznamenali sme už prvé vyhrážky voči dlhoročnej ochranárke Zuzane Burdovej, čo považujeme za neakceptovateľné. Okrem toho, nenávistná rétorika na sociálnych sieťach voči nám sa stala už štandardom. To, o čo my máme záujem, je profesionálna spolupráca a hľadanie spoločných riešení,” uzavrela Lucia Szabová z Klimatickej koalície.

Tlačovú konferenciu ukončil Dušan Žitňan zoológ zo SAV, ktorý rozprával o svojich skúsenostiach s MVO a kvalitnej spolupráci.

 

Zdroj foto: Ondrej Kameniar

Facebook
Twitter
LinkedIn