Klimatický plán v slovenskej réžii: neskoro, nedostatočne a bez jasnej vízie
Dnes sa má vláda zaoberať aktualizáciou Integrovaného energetického a klimatického plánu (INEKP) na roky 2021-2030. Ide o kľúčový strategický dokument na znižovanie emisií a závislosti od fosílnych palív. Tento, pre energetickú bezpečnosť a ekonomickú stabilitu dôležitý dokument, však podľa Klimatickej koalície prichádza neskoro, nedopracovaný a fosílny.
Aktualizované plány mali členské štáty predložiť Európskej komisii už v júni minulého roku. Ministerstvo hospodárstva SR ho však až teraz predkladá na schválenie vládou, kam ide s viacerými nevyriešenými pripomienkami, vrátane tých od Klimatickej koalície či Greenpeace Slovensko.
“Plán má mnoho nedostatkov. Rozhodne nereflektuje na výzvy, ktoré pred nás kladie nielen klimatická kríza, ale aj energetická a bezpečnostná situácia v Európe. Do roku 2050 máme dosiahnuť klimatickú neutralitu. Je to nevyhnutné doslova pre naše prežitie, ale aj pre ekonomickú prosperitu. Ak túto zmenu majú zvládnuť všetky časti spoločnosti, musíme radikálne a plánovane znižovať emisie a zavádzať nové postupy a technológie. NA to by mal plán slúžiť. Žiaľ, tento cieľ nenapĺňa,” uviedla Dana Mareková
V INEKP je cieľ pre obnoviteľné zdroje energie výrazne nižší, ako odporúčala Slovensku samotná Európska komisia a chýba mu jasný postup na energetickú transformáciu. Ďalšou oblasťou, ktorá je podľa organizácií nedostatočná, je plán rozvoja energetických spoločenstiev. Majú potenciál zohrať kľúčovú úlohu nielen pri riešení klimatickej krízy, ale v súvislosti s ukončením stropovania cien energií aj významne šetriť peniaze ľudí bez toho, aby sme museli vynakladať miliardy eur zo štátneho rozpočtu.
“Mal by to byť náš hlavný plán na ochranu klímy. Preto je zarážajúce, že vo všetkých existujúcich schémach na fosílne palivá úplne chýbajú termíny ukončenia dotácií, napriek tomu, že nahradenie týchto škodlivých aktivít by pomohlo aj s konsolidáciou verejných financií. Z plánu sa budú viac tešiť energetickí baróni a plynári ako bežní ľudia. Aj Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií konštatuje[1], že príjmy štátu možno zvýšiť o 178 mil. eur ročne bez významného vplyvu na spotrebiteľov. Ide najmä o to, aby sme prestali dotovať a zdanili fosílne palivá,” uviedol Juraj Melichár z Priateľov Zeme – CEPA.
Ako dodal nerealisticky pôsobia plány v plynárenstve, ktoré vyzerá byť veľmi silne ovplyvnené fosílnou lobby. V časti o teplárenstve je veľký dôraz na fosílny plyn a málo sa uvažuje s geotermálnou energiou a tepelnými čerpadlami.
[1]https://analyzy.gov.sk/analyzy/analyzy/podla-rezortov/utvar-hodnoty-za-peniaze/2024/revizia-vydavkov-prijmov-sektore-energetiky.html
Foto: MŽP