Európska klimatická iniciatíva
Európska klimatická iniciatíva (EUKI) je finančný nástroj Nemeckého spolkového ministerstva pre životné prostredie, ochranu prírody a jadrovú bezpečnosť. Jeho poslaním je podporovať spoluprácu v oblasti klímy v rámci Európskej únie s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov, a to predovšetkým prostredníctvom posilnenia cezhraničného dialógu a spolupráce, ako aj výmeny znalostí a skúseností.
Základné informácie o projekte:
Vedúci partner: organizácia „CEEweb for Biodiversity“ z Maďarska
Partneri: celkovo je v projekte zapojených 10 partnerov z 8 krajín EÚ, konkrétne 10 mimovládnych organizácií z Maďarska, Bulharska, Česka,
Litvy, Rumunska, Slovinska, Poľska a Slovenska.
Cieľ projektu: monitorovanie rozhodovania o politikách súvisiacich s financovaním opatrení na mitigáciu a adaptáciu na zmenu klímy.
Trvanie: september 2021 – december 2023
Prechod EÚ na klimatickú neutralitu, ku ktorému sa zaviazala Európska zelená dohoda (EGD), si bude vyžadovať zásadnú zmenu vo verejnom financovaní a stimuloch. Väčšina národných plánov obnovy a odolnosti (NRRP) je už prijatá (november 2021) a o partnerských dohodách a operačných programoch sa diskutuje. Ako sa však ukázalo v minulosti, tieto dokumenty samy osebe nie vždy zaručujú najlepšie využitie peňazí EÚ na životné prostredie a klímu. Cieľom projektu je prispieť k podpore efektívneho využívania peňazí EÚ v zúčastnených krajinách, upozorniť na najlepšie postupy a získané poznatky a vo veľkej miere šíriť tieto pozorovania na národnej aj medzinárodnej úrovni. Projekt teda pomôže zlepšiť úroveň a kvalitu financovania EÚ a fiškálnej politiky pre opatrenia EÚ v oblasti klímy a realizáciu EGD tým, že sa zameria na opatrenia, ktoré menia hru na vnútroštátnej úrovni. Zároveň poskytne cenné vstupy pre efektívne využívanie fondov EÚ v oblasti ochrany klímy aj na úrovni EÚ.
Aktivity
Umožnenie občianskej spoločnosti zapojiť sa do hodnotenia programov a projektov a navrhovať odporúčania na ich implementáciu
Prenos poznatkov o aktuálnej situácii na národnej úrovni a príprava hodnotení
Príprava politických odporúčaní a šírenie príkladov osvedčených postupov pre politické reformy súvisiace s klímou prostredníctvom priamej komunikácie s cieľovými skupinami
Komunikačná kampaň na zvýšenie informovanosti všetkých zainteresovaných strán
Ciele
Dlhodobé: Prispieť k zosúladeniu finančných tokov s cestou k rozvoju s nízkymi emisiami skleníkových plynov a odolnosti voči zmene klímy, ako sa uvádza v Parížskej dohode.
Krátkodobé: Zlepšiť úroveň a kvalitu financovania a fiškálnej politiky pre opatrenia EÚ v oblasti klímy a realizáciu EGD zameraním sa na opatrenia, ktoré menia hru na vnútroštátnej úrovni, poskytnutím cenných vstupov pre lepšie využitie peňazí EÚ aj na úrovni EÚ a zvýšením povedomia občianskej spoločnosti.
Dopad: Mal by viesť k cielenejšej a účinnejšej podpore opatrení v oblasti klímy a životného prostredia, pričom sa znížia stimuly a financovanie programov a projektov, ktoré nie sú v súlade s Európskou zelenou dohodou. Pomôže to urýchliť dekarbonizáciu hospodárstva EÚ a podporiť zmierňovanie zmeny klímy vo všetkých sektoroch. Najlepšie postupy identifikované počas projektu budú veľmi užitočné pre všetky krajiny EÚ. Úroveň a kvalita výdavkov z európskych štrukturálnych a investičných fondov a Nástroja na obnovu a odolnosť sa v zapojených krajinách zlepší, s pravdepodobným vplyvom v ďalších krajinách vďaka medzinárodnému vytváraniu sietí a budovaniu kapacít mimo projektového tímu.
Združenie Slatinka je do projektu zapojené v rámci spolupráce s Klimatickou koalíciou zo Slovenska. Tá nadväzuje na iniciatívu Zelený reštart, ktorá vznikla v roku 2020 na základe spolupráce environmentálnych organizácií, s cieľom klimaticky a environmentálne zodpovednej post-covidovej ekonomickej obnovy.
Čiastkové podklady a výstupy projektu:
Súvisiace aktuality
Slovensko pracuje na kľúčovom pláne na ochranu klímy
Slovensko pracuje na kľúčovom pláne na ochranu klímy Bratislava, 25. august 2023. Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje kľúčový dokument k zvládnutiu klimatickej zmeny. Aby bol Integrovaný národný energeticko klimatický plán (INEKP) účinným nástrojom na dosiahnutie…
Malá zmena v Pláne obnovy by pomohla desiatkam sociálnych organizácií a samospráv s energiami
Malá zmena v Pláne obnovy by pomohla desiatkam sociálnych organizácií a samospráv s energiami BRATISLAVA, 31.marec 2023. Financie z Plánu obnovy a kapitoly RePowerEU na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie by mohli pomôcť aj organizáciám…
Program Slovensko nám môže pomôcť dosiahnuť klimatické ciele pre rok 2030
Program Slovensko môže významne pomôcť s bojom proti klimatickej zmene, dôležité však bude nastavenie jednotlivých opatrení a výziev. Priatelia Zeme-CEPA a Klimatická koalícia vypracovali odporúčania, ako dosiahnuť pri financovaní opatrení lepšie výsledky. Z ich…
Financií na klimatický cieľ je dosť, chýba dobrá koordinácia
Slovensko bude mať len z európskych zdrojov do roku 2030 k dispozícii viac ako päť miliárd eur na ochranu klímy. Vďaka zdrojom z Európskej únie môžeme dosiahnuť nielen 55 percentný cieľ ale dokonca ho…
Vyzvali sme členov parlamentu aj europarlamentu k vytvoreniu pozícií k balíku Fit for 55
Tento týždeň Európsky parlament v pléne hlasuje o väčšine návrhov z tzv. klimatického balíka Fit for 55. Slovensko však stále nemá schválenú oficiálnu pozíciu k tejto kľúčovej legislatíve pre našu budúcnosť. Naši predstavitelia chodia…
Vďaka RePowerEU môže Slovensko dohnať, čo zameškalo a pomôcť obyvateľom s prípravou na zimu
Tlačová správa – Bratislava, 18. mája 2022. Environmentálne organizácie združené v Klimatickej koalícii vítajú návrh Európskej komisie RePowerEU, ktorý má pomôcť prestať financovať vojenskú agresiu na Ukrajine, pomôcť ochrane klímy a udržať peniaze za…
Financie na ochranu klímy musia pomôcť domácnostiam zbaviť sa závislosti na plyne.
BRATISLAVA. 8. marec 2022. Všetky financie z predaja emisných povoleniek by mali ísť na znižovanie emisií a primárne smerovať k obyvateľstvu. V rámci pripomienkového konania návrhu zmeny zákona o ETS to navrhla Klimatická koalícia.…
Dotácie z eurofondov nemôžu ísť len na plynové kotle, treba ich rozšíriť
Súčasné nastavenie eurofondov určených na znižovanie znečistenia ovzdušia z vykurovania v domácnostiach vsádza len na zemný plyn. Podľa 25 mimovládnych organizácií, iniciatív, zväzov, ako aj ďalších odborníkov/čok na ovzdušie navrhované nastavenie ignoruje sociálnu realitu…
Ako dopadlo stretnutie s Fransom Timmermansom, výkonným podpredsedom Európskej komisie
3. februára sme mali možnosť zúčastniť sa stretnutia s výkonným podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom. Je pomerne jasné, že veľká časť klimatických opatrení sa deje preto, že ich pretláča Komisia a že je to…
Až 60 organizácií vyzýva premiéra: Zapájajte viac dotknuté skupiny do Plánu obnovy, inak stroskotá.
Ak sa nezlepší spolupráca s dotknutými aktérmi, úspech Plánu obnovy a odolnosti je ohrozený, bije na poplach spolu šesťdesiat organizácií z rôznych spoločenských oblastí. Zaslali v tejto súvislosti otvorený list premiérovi Eduardovi Hegerovi a…
Ochráňme ľudí pred nárastom cien šetrnými klimatickými riešeniami
Bratislava, 28. september 2021. Odpoveďou na zvyšujúce sa ceny energií by mal byť jasný dlhodobý plán na odchod od fosílnych palív a akútna ochrana spotrebiteľov, uviedla Klimatická koalícia v reakcii na dnešnú mimoriadnu schôdzu…